Lecząc się w Polsce pacjent może oczekiwać wysokiej jakości opieki zdrowotnej, świadczonej w szerokim zakresie, przez wyspecjalizowany personel, z użyciem wysokiej jakości sprzętu. Na tej stronie znajdują się podstawowe informacje dotyczące działania systemu opieki zdrowotnej w Polsce oraz wyszukiwarki internetowe, pomocne przy znalezieniu lekarza, dentysty lub szpitala w Polsce. W celu uszczegółowienia wyników, należy wprowadzić dodatkowe informacje dotyczące poszukiwanego świadczenia.
Ogólne zasady wykonywania działalności leczniczej oraz zasady funkcjonowania podmiotów wykonujących działalność leczniczą uregulowane zostały w ustawie o działalności leczniczej.
RODZAJE DZIAŁALNOŚCI LECZNICZEJ W POLSCE
Świadczenia zdrowotne w Polsce udzielane są przez podmioty prowadzące działalność leczniczą, które zostały wpisane do rejestru podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych, a w odniesieniu do lekarzy, pielęgniarek i położnych oraz przedstawicieli innych zawodów medycznych, którzy posiadają prawo wykonywania tego zawodu medycznego i zostali wpisani odpowiednio do rejestrów lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek i położnych. Rejestry prowadzą właściwe izby zawodowe lub rady zawodowe. Rejestr podmiotów wykonujących działalność leczniczą jest dostępny pod adresem https://rpwdl.ezdrowie.gov.pl/. W celu uzyskania informacji o placówkach świadczących usługi zdrowotne przejdź do zakładki "gdzie się leczyć"
Rodzaje działalności leczniczej w Polsce
- stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne:
-
- szpitalne
- inne niż szpitalne
- ambulatoryjne świadczenia zdrowotne
Stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne, inne niż szpitalne, mogą polegać w szczególności na:
- udzielaniu całodobowych świadczeń zdrowotnych, które obejmują swoim zakresem pielęgnację, opiekę i rehabilitację pacjentów niewymagających hospitalizacji, oraz zapewnianiu im produktów leczniczych i wyrobów medycznych, pomieszczeń i wyżywienia odpowiednich do stanu zdrowia;
- udzielaniu świadczeń zdrowotnych polegających na działaniach usprawniających, które służą zachowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia;
-
sprawowaniu wszechstronnej opieki zdrowotnej, psychologicznej i społecznej nad pacjentami znajdującymi się w stanie terminalnym oraz opieki nad rodzinami tych pacjentów.
Podstawa: art. 9 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej
Ambulatoryjne świadczenia zdrowotne obejmują świadczenia podstawowej lub specjalistycznej opieki zdrowotnej oraz świadczenia z zakresu rehabilitacji leczniczej, udzielane w warunkach niewymagających ich udzielania w trybie stacjonarnym i całodobowym w odpowiednio urządzonym, stałym pomieszczeniu.
W celu uzyskania informacji o podmiotach świadczących na terytorium Polski usługi zdrowotne należy skorzystać z rejestrów, wykazów i wyszukiwarek dostępnych na następujących stronach internetowych:
-
- Centrum eZdrowia (CeZ) - https://rpwdl.ezdrowie.gov.pl/, gdzie dostępne są wyszukiwarki:
- Podmiotów leczniczych - https://rpwdl.ezdrowie.gov.pl/RPM/Search
- Praktyk lekarskich i lekarzy dentystów - https://rpwdl.ezdrowie.gov.pl/RPZ/Search?institutionType=L
- Praktyk pielęgniarskich i położnych - https://rpwdl.ezdrowie.gov.pl/RPZ/Search?institutionType=P
- Praktyk zawodowych fizjoterapeutów - https://rpwdl.ezdrowie.gov.pl/RPF/Search
- Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) – https://gsl.nfz.gov.pl/GSL/ – wyszukiwarka pozwalająca na uzyskanie listy miejsc, w których każdy pacjent może otrzymać pomoc medyczną w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, w tym przychodnie, szpitale, apteki lub szpitalne oddziały ratunkowe (SOR);
- Ministerstwa Zdrowia - https://www.gov.pl/web/zdrowie/lecznictwo-uzdrowiskowe – gdzie dostępne są informacje o uzdrowiskach w Polsce;
- Centrum eZdrowia (CeZ) - https://rpwdl.ezdrowie.gov.pl/, gdzie dostępne są wyszukiwarki:
Informacja dotycząca świadczeniodawców, w rozumieniu dyrektywy transgranicznej, może zostać również udzielona przez oddział wojewódzki NFZ na wniosek pacjenta.
-
-
Wniosek powinien zostać złożony pisemnie, przesłany mailem lub faksem;
-
Wniosek powinien zawierać informację dotyczącą zakresu oraz trybu leczenia pozwalającego na identyfikację właściwego podmiotu;
-
Wniosek powinien zawierać dane kontaktowe umożliwiające udzielenie zwrotnej odpowiedzi.
-
W celu uzyskania rzetelnej i adekwatnej informacji usprawnienia procesu udzielenia odpowiedzi należy wypełnić wniosek o udzielenie informacji zawierający zestaw podstawowych pytań pozwalających na zidentyfikowanie odpowiedniego świadczeniodawcy.