Kiedy możliwe jest skorzystanie z leczenia w innym państwie członkowskim UE lub EOG? O czym warto pamiętać przed podjęciem decyzji o korzystaniu ze świadczeń w innym państwie UE lub EOG? Gdzie dostępne są szczegółowe informacje dotyczące opieki transgranicznej?
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/24/UE z 9 marca 2011 r. w sprawie stosowania praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej, zwana dalej „dyrektywą transgraniczną” powstała w celu ulepszenia funkcjonowania jednej z podstawowych zasad zjednoczonej Europy – swobody przepływu usług.
Wprowadzenie dyrektywy transgranicznej służy urzeczywistnieniu działań Unii Europejskiej (UE) zapewniających wysoki poziom ochrony zdrowia ludzkiego.
Ustawa wdrażająca dyrektywę transgraniczną w Polsce weszła w życie w dniu 15 listopada 2014 r.
UWAGA
Informacje dotyczące zasad realizacji praw związanych z leczeniem w innych państwach członkowskich UE lub EOG, wynikających z dyrektywy transgranicznej można uzyskać we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania oddziale wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia.
Pamiętaj! Implementacja dyrektywy transgranicznej nie wyłącza praw wynikających z unijnych przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. |
- W celu uzyskania szczegółowych informacji o zasadach obowiązujących w ramach przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego należy przejść na stronę internetową Polskiej Instytucji Łącznikowej, tj. https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/leczenie-w-krajach-unii-europejskiej-i-efta/.
- Porównanie praw wynikających z dyrektywy transgranicznej oraz przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego dostępne jest w zakładce „Możliwości leczenia w UE".
Na mocy dyrektywy transgranicznej każde państwo członkowskie UE i EOG zobowiązane zostało do wyznaczenia Krajowego Punktu Kontaktowego (KPK). W Polsce funkcję tą pełni Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia. Informacja o KPK w pozostałych państwach członkowskich UE i EOG dostępna jest w zakładce „KPK w UE i EOG”.
Dyrektywa transgraniczna pozwala uzyskać zwrot poniesionych kosztów za świadczenia zdrowotne udzielone poza granicami Polski na zasadach określonych w ustawie implementującej dyrektywę transgraniczną oraz w aktach wykonawczych, o ile świadczenia te należą do świadczeń gwarantowanych w Polsce w ramach powszechnego systemu ubezpieczenia zdrowotnego.
Pamiętaj! Przepisy implementujące w Polsce dyrektywę transgraniczną w przypadku określonych świadczeń opieki zdrowotnej przewidują możliwość wymagania uzyskania uprzedniej zgody dyrektora oddziału wojewódzkiego Funduszu na uzyskanie świadczenia. |
- Szczegółowe zasady dotyczące zwrotu poniesionych kosztów oraz świadczeń, dla których wymagane jest uzyskanie uprzedniej zgody, dostępne są w zakładkach: „Zwrot kosztów świadczeń” oraz "Leczenie planowane - uprzednia zgoda na uzyskanie leczenia poza granicami kraju”.