9 października 2024 r. Fundusz był gospodarzem konferencji hybrydowej poświęconej podnoszeniu świadomości w zakresie praw pacjentów do transgranicznej opieki zdrowotnej oraz Europejskich Sieci Referencyjnych (ERN).
Wydarzenie, zorganizowane przez Departament Współpracy Międzynarodowej (DWM), pełniący rolę Krajowego Punktu Kontaktowego do spraw Transgranicznej Opieki Zdrowotnej, we współpracy z Komisją Europejską, było szóstym z dziesięciu warsztatów realizowanych w ramach projektu finansowanego z programu EU4Health. Podobne spotkania odbyły się we Włoszech, w Irlandii, Estonii/Łotwie, Grecji/Cyprze i na Malcie, kolejna konferencja miała właśnie miejsce w Finlandii, a ostatnie zaplanowane są w Belgii i w Rumunii/Węgrzech.
Warsztaty przewidywały trzy sesje plenarne:
- Transgraniczna opieka zdrowotna - uporządkujmy wiedzę, poświęconą przepisom dotyczącym transgranicznej opieki zdrowotnej oraz prawom pacjentów przysługującym na ich podstawie,
- Transgraniczna opieka zdrowotna - od teorii do praktyki, poświęconą praktycznym aspektom leczenia transgranicznego, w tym procedurze zwrotu kosztów, recepcie i e-recepcie transgranicznej, a także zagadnieniom związanym z pośrednikami usług medycznych,
- Europejskie Sieci Referencyjne i Choroby Rzadkie.
W wydarzeniu wzięło udział ponad 200 uczestników, w tym przedstawiciele Komisji Europejskiej, Ministerstwa Zdrowia, Centrum e-Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, Rzecznika Praw Pacjenta, Rzecznika Praw Dziecka, Naczelnej Izby Aptekarskiej, organizacji pacjentów i świadczeniodawców, w tym członków Europejskich Sieci Referencyjnych. Obecni byli również pacjenci oraz przedstawiciele mediów. Dzięki formule hybrydowej uczestnicy mogli wziąć udział w konferencji w formie stacjonarnej lub online.
W przemówieniu otwierającym pan Marek Augustyn, Zastępca Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, podkreślił, iż konferencja stanowi doskonałą okazję do uczczenia dwóch ważnych rocznic: 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej oraz 10-lecia uchwalenia przepisów wdrażających dyrektywę w sprawie stosowania praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej.
Zaproszeni prelegenci z Komisji Europejskiej (DG SANTE), Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, Centrum e-Zdrowia oraz Instytutu „Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka” udowodnili, że dzięki dyrektywie transgranicznej pacjenci zyskali większą swobodę w wyborze miejsca leczenia, a systemy ochrony zdrowia państw członkowskich zaczęły ze sobą ściślej współpracować. Wszyscy podkreślali konieczność zachowania ducha współpracy i dialogu przy realizacji jej założeń. Wskazano, że naczelna dewiza Europejskich Sieci Referencyjnych: „podróżuje wiedza, nie pacjent” podkreśla ideę, że to eksperci i specjalistyczna wiedza powinna docierać do pacjentów, a nie odwrotnie. Wielokrotnie również zaznaczano kluczową rolę Krajowych Punktów Kontaktowych, które zapewniają pacjentom terminowy dostęp do informacji oraz wsparcie w pokonywaniu barier biurokratycznych.
Uczestnikom konferencji udostępniono projekt materiałów edukacyjnych, opracowanych przez Komisję Europejską, które zostaną udostępnione w 2025 r., po zakończeniu prac nad ich ostateczną wersją.
Warsztaty spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem, co z pewnością zmotywuje organizatorów do podejmowania podobnych inicjatyw w przyszłości.
Krajowy Punkt Kontaktowy do spraw Transgranicznej Opieki Zdrowotnej
Departament Współpracy Międzynarodowej
Centrala NFZ
Warszawa, 24 października 2024